Historia KSM
Historia KSM
KSM W POLSCE
Czy myśleliście kiedyś o tym, że historia KSM-owego o „Gotów” ma praktycznie ponad 100 lat? Jak to możliwe?
Historia Stowarzyszenia jest bardzo bogata i zaczyna się już w 1919 r., tuż po odzyskaniu niepodległości, gdy powstaje Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (SMP), które jednoczy młodzież, ruchy z wszystkich zaborów. SMP łączy z KSM nie tylko ilość liter w skrócie, ale wszystkie założenia, w tym wygląd odznaki, zawołanie, hymn, zasady, hasło „Gotów” – wszystko to, co nadaje nam tożsamość i nas wyróżnia.
Ważnym dla nas aspektem jest wspólna historia z Akcją Katolicką (AK). W 1934 roku Episkopat Polski zdecydował o włączeniu do Akcji Katolickiej właśnie SMP, które stworzyło młodzieżową część AK.
Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej przekształcono na poziomie diecezji w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej, które – choć należały do Akcji Katolickiej – miały w jej obrębie własną strukturę i prowadziły własną działalność. Obie organizacje młodzieżowe prowadziły działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną, realnie wpływając na odbudowę i rozwój społeczeństwa oraz kraju po I Wojnie Światowej. Głównym hasłem było „Budujmy Polskę Chrystusową” i te słowa pociągnęły wielu chętnych do takiej budowy. Jak pokazują dane z 1935 roku, łącznie KSMM i KSMŻ liczyły ponad 310 tysięcy członków.
Młodzież prowadziła akcje, wpisujące się w potrzeby ówczesnych czasów. Głównie była to odbudowa polskiej państwowości. W późniejszym okresie, wojny oraz okupacji, młodzi ludzie angażowali się w sposób bierny oraz czynny w działania zbrojne, gdzie oprócz walki brali udział np. w tajnym nauczaniu. Niestety, z tego okresu nie mamy zbyt wielu informacji ze względu na to, że często były to działania tajne i grożące karą śmierci, więc sami uczestnicy niszczyli dokumenty o nich.
Po II Wojnie Światowej wszyscy chcieli wrócić do normalności, zacząć odbudowę kraju, tak jak to się udało po odzyskaniu niepodległości. Chcieli tego też KSM-owicze, stąd masowo w Polsce próbowano zarejestrować ponownie KSM. Niestety, nowe władze miały inną wizję rzeczywistości – taką, w której nie było miejsca dla niezależnych stowarzyszeń, a już na pewno nie związanych z kościołem oraz patriotyzmem, dlatego zdelegalizowały Stowarzyszenie. Tym samym, mimo że w kilku miejscach, przez bałagan administracyjny, udało się choć na chwilę wznowić KSMM (nie udało się tego KSMŻ, powstał natomiast Żywy Różaniec Dziewcząt, kierujący się tymi samymi zasadami), to natychmiastowo jego członkowie zostali represjonowani. Po jakimś czasie, władze kościelne, dla dobra młodzieży rozwiązały Stowarzyszenie w tych kilku diecezjach i…. i koniec.
Tak naprawdę to nie 🙂 Ta, choć skrócona historia, wcale się nie skończyła, ale trwa nadal. Jak do tego doszło? Otóż, mimo delegalizacji, duch KSM przetrwał i dzięki staraniom prałata Antoniego Sołtysika z archidiecezji krakowskiej oraz kilku świetnych kapłanów m.in. z diecezji tarnowskiej, udało się reaktywować Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Ten rok dla wielu z nas jest rokiem przełomowym. To dzięki tamtej chwili teraz znów spokojnie możemy identyfikować się ze słowami: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów!”
O części wspomnianych wydarzeń, szczególnie o czasach represji przez komunistyczne władze, opowiada film „Tożsamość 1918-2018”, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy!
Poniżej zamieszczamy jego zwiastun:
KSM W DIECEZJI TARNOWSKIEJ
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nie mogło się nie pojawić na terenie naszej diecezji.
W końcu myśl o reaktywacji KSM pojawiła się z inicjatywy ks. prałata Antoniego Sołtysika w Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Jej członkami byli wtedy wybitni kapłani naszej diecezji:
–Ks. bp Władysław Bobowski – Przewodniczący Komisji
–Ks. Zygmunt Bochenek z Brzeska – Sekretarz Komisji
Prowadzone przez ks. Bochenka „Wzrastanie” propagowało ideę KSM w całej Polsce, rodzinna diecezja nie czekała zbyt długo i chętnie to przyjęła.
Pierwszy zjazd odbył się 10-12 grudnia 1993 roku w Pawęzowie.
Zaledwie kilka dni później, 16 grudnia 1993, decyzją ks. bpa Józefa Życińskiego, erygowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej.
I od tej właśnie daty liczymy współczesną historię KSM w naszej diecezji.
Pierwszym Prezesem został Stanisław Bukowiec z Bochni, a Pierwszym Asystentem ksiądz Stanisław Salaterski, obecnie tarnowski biskup pomocniczy.
Od tego czasu KSM rozwijał się w diecezji tarnowskiej bardzo prężnie, niecały rok później zamiast początkowych 8 działało już 25 oddziałów.
Co zostało ogłoszone podczas II Zjazdu KSM DT, 22 października 1994 roku w Tarnowie. Wtedy też wybrano nowego Prezesa, Angelikę Czoch z Nowego Sącza. W tym samym roku nowym Asystentem został ks. Krzysztof Czech, obecnie proboszcz parafii w Piwnicznej-Zdrój i asystent miejscowego oddziału.
Za kadencji następnych Zarządów Diecezjalnych i kadencji ks. Czecha powstanie wiele inicjatyw do dzisiaj kojarzonych z KSM naszej diecezji, jak np.: Rajd im. księdza Walentego Gadowskiego, Miasteczko Modlitewne, Młodzieżowa Szkoła Animatora czy też zawody sportowe, czyli Liga Siatkarsko-Koszykarska i Turniej Piłki Halowej.
Następne lata to czas dalszego rozwoju już pod wpływem następnych Zarządów, a od 2012 również innego Asystenta, czyli ks. Pawła Górskiego, obecnie proboszcza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.
Był to okres szczególnie intensywny ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, w które to mocno zaangażował się KSM.
Jest to też czas przeniesienia się pod obecny adres naszego Biura, w którym mamy swoją siedzibę od 2014 roku.
Dotychczas Prezesami byli kolejno: Stanisław Bukowiec, Angelika Czoch, Andrzej Igielski, Michał Baran, Krzysztof Kumięga, Natalia Bania, Grzegorz Opioła i Paweł Ryndak.
Obecnie od 2023 roku Asystentem jest ks. Michał Dziewit, a Prezesem jest Magdalena Żelichowska z Bochni, trwa XV kadencja Zarządu.
Mimo upływających lat, nowych inicjatyw, pomysłów na działanie KSM w naszej diecezji żyje tym samym młodym duchem, starając się na sposób odpowiedni dla czasów służyć Bogu i Ojczyźnie.
